NDCC, Venues (Ayr Flames)

PrintVenue Calendar
<< PrevNovember, 2018Next >>
SunMonTueWedThuFriSat
Oct 21Oct 22Oct 23Oct 24Oct 25Oct 26Oct 27
Tyke 1 & Tyke 2
10:00 AM-11:00 AM
Shared Practice
Jr I.P. 1 (White) & Jr I.P. 2 (Red)
11:00 AM-12:00 PM
Shared Practice
Sr. I.P. 1 (White) & Sr. I.P. 2 (Red)
12:00 PM-1:00 PM
Shared Practice
Bantam LL 1
2:00 PM-3:00 PM
Practice
OMHA Coach's Clinic
3:00 PM-5:00 PM
OMHA Sanctioned Clinic
Bantam Rep
6:30 PM-7:30 PM
Practice
Midget LL 1
L (1-2)
9:30 PM
vs. New Hamburg Huskies 2
[M024]
Peewee Rep
5:00 PM-6:30 PM
Practice
Novice Rep
L (2-3)
6:30 PM
vs. Simcoe Warriors
[NBBCC24]
Atom AE
L (2-4)
7:40 PM
vs. Paris Wolf Pack
[AAE27]
Atom LL 2
5:00 PM-6:00 PM
Practice
Novice Rep
T (1-1)
6:00 PM
vs. Tavistock Titans
[NBBCC82]
Peewee AE
L (1-5)
7:05 PM
vs. Ingersoll Express
[PWAE028]
Bantam AE
W (1-0)
8:15 PM
vs. Ingersoll Express
[BAE16]
Midget Rep
L (1-5)
9:30 PM
vs. Hagersville Hawks
[M036]
Jr I.P. 1 (White) & Jr I.P. 2 (Red)
8:00 AM-9:00 AM
Shared Practice
Sr. I.P. 1 (White) & Sr. I.P. 2 (Red)
9:00 AM-10:00 AM
Shared Practice
OMHA Coach's Clinic
2:00 PM-4:00 PM
Development 1 Clinic
Atom LL 2
W (7-6)
5:00 PM
vs. New Hamburg Huskies 3
[A033]
Peewee AE
L (0-4)
6:00 PM
vs. New Hamburg Huskies
[PWAE037]
Bantam AE
W (5-0)
7:00 PM
vs. Plattsville Rage
[BAE22]
Midget AE
W (6-1)
8:20 PM
vs. Simcoe Warriors
[MAE17]
Oct 28Oct 29Oct 30Oct 31010203
Novice Rep & Atom AE
10:00 AM-11:00 AM
Player Development with North Ice
Bantam LL 1
11:00 AM-12:00 PM
Player Development with North Ice
Novice LL 1
L (2-6)
12:00 PM
vs. Plattsville Rage
[N003]
Atom LL 2
T (6-6)
1:00 PM
vs. Embro Edge
[A072]
Midget Rep
2:00 PM-3:00 PM
Practice
Midget AE
3:00 PM-4:30 PM
Practice
Midget LL 1
4:30 PM-5:30 PM
Practice
Midget LL 3
T (2-2)
9:30 PM
vs. Woolwich Wildcats 1
[M025]
Peewee Rep
5:00 PM-6:30 PM
Practice
Novice Rep
W (6-3)
6:30 PM
vs. Paris Wolf Pack
[NBBCC31]
Atom AE
W (3-2)
7:40 PM
vs. Simcoe Warriors
[AAE35]
Midget LL 2
8:30 PM
vs. Midget LL 3
[M120]
Novice LL 1
5:00 PM-6:00 PM
Practice
Atom Rep
W (8-0)
6:00 PM
vs. St. George Generals
[A080]
Peewee Rep
L (0-3)
7:05 PM
vs. Burford Coyotes
[PW122]
Bantam Rep
W (9-2)
8:20 PM
vs. Burford Coyotes
[B010]
Midget Rep
W (2-0)
9:30 PM
vs. Plattsville Rage
[M095]
Jr I.P. 1 (White) & Jr I.P. 2 (Red)
8:00 AM-9:00 AM
Shared Practice
Sr. I.P. 1 (White) & Sr. I.P. 2 (Red)
9:00 AM-10:00 AM
Shared Practice
Novice LL 1
W (2-0)
10:00 AM
vs. Hespeler Shamrocks
[N026]
Atom LL 1
W (4-1)
11:00 AM
vs. Hespeler Shamrocks 3
[A041]
Peewee LL 1
L (0-12)
5:00 PM
vs. Beverly Bandits 1
[PW036]
Peewee Rep
L (0-7)
6:00 PM
vs. Simcoe Warriors
[PW109]
Bantam Rep
W (4-2)
7:10 PM
vs. Tillsonburg Tornadoes
[B111]
Midget Rep
W (4-2)
8:30 PM
vs. Aylmer Flames
[M120]
04050607080910
Tyke 1 & Tyke 2
10:00 AM-11:00 AM
Player Development with North Ice
Atom LL 1 & Atom LL 2
11:00 AM-12:00 PM
Player Development with North Ice
Peewee LL 1 & Bantam LL 1
12:00 PM-1:00 PM
Player Development with North Ice
Novice Rep
3:30 PM-4:30 PM
Practice
Midget LL 1
L (1-7)
9:30 PM
vs. Twin Centre Stars 1
[M045]
Bantam AE
5:00 PM-6:30 PM
Practice
Novice Rep
W (4-1)
6:30 PM
vs. Ingersoll Express
[NBBCC37]
Atom AE
T (2-2)
7:40 PM
vs. Caledonia Thunder
[AAE44]
Atom LL 1 & Atom LL 2
5:00 PM-6:00 PM
Shared Practice
Atom Rep
W (8-1)
6:00 PM
vs. Twin Centre Stars
[A098]
Peewee LL 1
L (2-9)
7:00 PM
vs. Beverly Bandits 2
[PW099]
Peewee Rep
L (3-5)
8:10 PM
vs. Norwich Knighthawks
[PW071]
Midget Rep
L (1-3)
9:30 PM
vs. Norwich Knighthawks
[M066]
Jr I.P. 1 (White) & Jr I.P. 2 (Red)
8:00 AM-9:00 AM
Shared Practice
Sr. I.P. 1 (White) & Sr. I.P. 2 (Red)
9:00 AM-10:00 AM
Shared Practice
Atom LL 2
L (4-5)
11:00 AM
vs. Hespeler Shamrocks 1
[A051]
Novice Rep
T (1-1)
5:00 PM
vs. Tillsonburg Tornadoes
[NBBCC83]
Peewee Rep
W (4-3)
6:00 PM
vs. Port Dover Pirates
[PW096]
Peewee AE
L (2-6)
7:00 PM
vs. Plattsville Rage
[PWAE053]
Bantam AE
L (0-3)
8:20 PM
vs. Ingersoll Express
[BAE52]
Midget AE
W (3-2)
9:30 PM
vs. Tillsonburg Tornadoes
[MAE28]
11121314151617
Peewee Rep & Atom AE
10:00 AM-11:00 AM
Player Development with North Ice
Atom LL 1 & Atom LL 2
11:00 AM-12:00 PM
Player Development with North Ice
Peewee LL 1
12:00 PM-1:00 PM
Player Development with North Ice
Bantam LL 1
L (0-6)
1:00 PM
vs. New Hamburg Huskies 3
[B031]
Midget LL 2
L (3-5)
2:00 PM
vs. Embro Edge 2
[M121]
Midget AE
3:30 PM-5:00 PM
Practice
Midget LL 3
T (2-2)
9:30 PM
vs. Embro Edge 1
[M126]
Peewee Rep
5:00 PM-6:30 PM
Practice
Novice Rep
W (2-0)
6:30 PM
vs. Caledonia Thunder
[NBBCC45]
Atom AE
T (3-3)
7:40 PM
vs. Tillsonburg Tornadoes
[AAE53]
Midget LL 2
L (2-5)
8:30 PM
vs. St. George Generals
[M091]
Atom LL 1
6:00 PM
vs. Atom LL 2
[A125]
Peewee LL 1
L (1-9)
7:00 PM
vs. New Hamburg Huskies 1
[PW053]
Bantam Rep
W (2-1)
8:20 PM
vs. Simcoe Warriors
[B078]
Jr I.P. 1 (White) & Jr I.P. 2 (Red)
8:00 AM-9:00 AM
Shared Practice
Sr. I.P. 1 (White) & Sr. I.P. 2 (Red)
9:00 AM-10:00 AM
Shared Practice
Novice Rep
10:00 AM-11:00 AM
Practice
Atom LL 1
W (4-2)
11:00 AM
vs. Hespeler Shamrocks 2
[A061]
Atom AE
5:00 PM-6:30 PM
Practice
Midget AE
W (4-2)
8:00 PM
vs. Caledonia Thunder
[MAE34]
18192021222324
Novice Rep
10:00 AM-11:00 AM
Practice
Atom AE
11:00 AM-12:00 PM
Practice
Peewee Rep
12:00 PM-1:00 PM
Practice
Bantam Rep
2:00 PM-3:30 PM
Practice
Novice LL 1
L (0-4)
3:30 PM
vs. New Hamburg Huskies 1
[N072]
Midget LL 1
4:30 PM-5:30 PM
Practice
Midget LL 1
W (5-2)
9:30 PM
vs. Plattsville Rage
[M063]
Peewee Rep
5:00 PM-6:30 PM
Practice
Novice Rep
L (6-7)
6:30 PM
vs. Twin Centre Stars
[NBBCC53]
Atom AE
W (4-1)
7:40 PM
vs. Twin Centre Stars
[AAE61]
Atom Rep
5:00 PM-6:00 PM
Practice
Atom LL 2
T (2-2)
6:00 PM
vs. Hespeler Shamrocks 3
[A089]
Peewee LL 1
W (2-0)
7:00 PM
vs. Tavistock Titans
[PW111]
Bantam Rep
W (5-2)
8:10 PM
vs. Listowel
Bantam Rep
8:20 PM
vs. Six Nations Blackhawks
[B089]
Midget Rep
L (2-3)
9:30 PM
vs. Delhi Rockets
[M022]
Jr I.P. 1 (White) & Jr I.P. 2 (Red)
8:00 AM-9:00 AM
Shared Practice
Sr. I.P. 1 (White) & Sr. I.P. 2 (Red)
9:00 AM-10:00 AM
Shared Practice
Midget AE
10:00 AM-11:30 AM
Practice
Atom Rep
W (8-2)
5:00 PM
vs. Delhi Rockets
[A061]
Peewee AE
L (1-2)
6:00 PM
vs. Tavistock Titans
[PWAE074]
Bantam LL 1
W (5-3)
7:00 PM
vs. Beverly Bandits
[B120]
Bantam AE
L (0-2)
8:20 PM
vs. Delhi Rockets
[BAE46]
Midget Rep
L (0-5)
9:30 PM
vs. Paris Wolf Pack
[M081]
252627282930Dec 01
Atom Rep
10:00 AM-11:00 AM
Practice
Bantam Rep
11:00 AM-12:30 PM
Practice
Bantam AE
12:30 PM-2:00 PM
Practice
Peewee AE
2:00 PM-3:00 PM
Practice
Midget LL 3
T (1-1)
3:00 PM
vs. Woolwich Wildcats 2
[M102]
Bantam LL 1
W (6-1)
4:30 PM
vs. Plattsville Rage
[B083]
Midget LL 3
T (2-2)
9:30 PM
vs. Beverly Bandits
[M136]
Bantam Rep
5:00 PM-6:30 PM
Practice
Atom Rep
W (9-0)
6:30 PM
vs. Simcoe Warriors
[A042]
Peewee Rep
L (1-5)
7:40 PM
vs. Ingersoll Express
[PW058]
Midget LL 2
L (0-3)
8:30 PM
vs. Twin Centre Stars 2
[M035]
Novice LL 1
5:00 PM-6:00 PM
Practice
Atom Rep
W (11-0)
6:00 PM
vs. Hagersville Hawks
[A147]
Peewee Rep
L (0-6)
7:00 PM
vs. Caledonia Thunder
[PW017]
Bantam Rep
L (2-6)
8:20 PM
vs. Delhi Rockets
[B030]
Midget Rep
W (4-2)
9:30 PM
vs. Port Dover Pirates
[M108]
Jr I.P. 1 (White) & Jr I.P. 2 (Red)
8:00 AM-9:00 AM
Shared Practice
Sr. I.P. 1 (White) & Sr. I.P. 2 (Red)
9:00 AM-10:00 AM
Shared Practice
Novice LL 1
L (3-10)
10:00 AM
vs. New Hamburg Huskies 2
[N048]
Midget LL 2
5:00 PM-6:00 PM
Practice
Bantam Rep
L (3-4)
7:00 PM
vs. Ingersoll Express
[B052]
Bantam AE
W (3-2)
8:20 PM
vs. Tillsonburg Tornadoes
[BAE34]
Midget AE
W (5-0)
9:30 PM
vs. Norwich Knighthawks
[MAE47]
Dec 02Dec 03Dec 04Dec 05Dec 06Dec 07Dec 08
Peewee Rep
10:00 AM-11:00 AM
Practice
Bantam LL 1
11:00 AM-12:00 PM
Practice
Novice LL 1
T (1-1)
12:00 PM
vs. Beverly Bandits
[N082]
Midget LL 2
L (1-4)
1:00 PM
vs. New Hamburg Huskies 3
[M054]
Midget AE
W (6-1)
2:30 PM
vs. New Hamburg Huskies
[MAE41]
Midget Rep
W (4-1)
4:00 PM
vs. Ingersoll Express
[M051]
Midget LL 1
W (5-1)
9:30 PM
vs. Embro Edge 2
[M081]
Peewee Rep
5:00 PM-6:30 PM
Practice
Novice Rep
L (1-5)
6:30 PM
vs. Tavistock Titans
[NBBCC66]
Atom AE
T (1-1)
7:40 PM
vs. Ingersoll Express
[AAE78]
Peewee AE
L (2-6)
6:00 PM
vs. Caledonia
[P1]
Atom AE
L (1-4)
6:55 AM
vs. Dorchester
[A10]
Bantam AE
W (9-0)
11:35 AM
vs. Woolwich
[B3]
Peewee AE
W (1-0)
5:40 PM
vs. Ingersoll
[P16]
Atom AE
L (2-3)
9:15 AM
vs. Ingersoll
[A16]
Bantam AE
T (1-1)
11:30 AM
vs. Thorold
[B9]
Bantam AE
W (2-1)
8:15 PM
vs. Caledonia
Venue Details
Google Maps
NDCC
2958 Greenfield Rd. , Ayr, ON  N0B 1E0
  • Current Season

    56 - 59 - 16
  • All-Time

    932 - 771 - 232
Other Home Venues
Printed from ayrminorhockey.com on Tuesday, December 11, 2018 at 3:55 AM